poniedziałek, 16 marca 2015

Podobieństwa między Powstaniem Styczniowym i Listopadowym

Podobieństwa:

1. Wspólny przeciwnik, obydwa były wymierzone przeciwko jednemu z zaborcy- Rosji
2.Obydwa miały miejsce na terenie Królestwa Polskiego
3. Celem było odzyskanie niepodległości przez Polskę 

Herb z okresu Powstania Styczniowego
4. Grupą społeczną, która była zaangażowana w powstanie była szlachta, chłopi brali w nich udział bardzo nielicznie
5. Duże znaczenie biorąc pod uwagę decyzję o wybuchu powstania odgrywały czynniki zewnętrzne. Po pierwsze sytuacja w samej Rosji: przed pierwszym powstaniem poniosła klęskę w wojnie z Turcją, a przed drugim miała za sobą szereg niepowodzeń w wojnie krymskiej. Poza tym patrząc na sytuację międzynarodową można uznać ją za katalizator obydwóch powstań: najpierw były sukcesy rewolucji lipcowej we Francji i udane powstanie w Belgii, a potem doszło do zjednoczenia Włoch.
6.Niekorzystny wpływ na powodzenie powstań miał również fakt współpracy trzech zaborców, która w dużym stopniu ułatwiała Rosji dławienie powstań. Po stłumieniu powstań kontynuowano wzajemną trójstronną współpracę
7.Skutkiem obydwóch powstań były ogromne straty materialne i wiele ofiar w ludziach.

8.Po powstaniach doszło do zaostrzenia kursu rusyfikacyjnego wobec Polaków, a żeby ich dodatkowo ukarać spotkały ich rozmaite represje np. w 1831 zabrano Królestwu Polskiemu autonomię, liczne były zsyłki na Syberię. Prowadzona umiejętnie propaganda przyczyniła się do narodzin antypolskich nastrojów w Rosji. Dochodziło do prześladowań o charakterze narodowym i religijnym.
Herb Królestwa Polskiego z 1831 roku..

9.Liczna emigracja: zarówno polityków jak i na przykład artystów, czasami wyjeżdżały całe rodziny, celem była przede wszystkim Europa Zachodnia. Zwłaszcza po zakończeniu powstania listopadowego mieliśmy do czynienie z masowymi wyjazdami, które przeszły do historii pod nazwą Wielkiej Emigracji.
10.Powstania zaowocowały również wzrostem świadomości narodowej i uczuć o charakterze patriotycznym. Wracano do dawnych staropolskich tradycji.
11.Powstania stanowiły źródło inspiracji dla licznych poetów i artystów.
12.Rosja miała w obydwóch przypadkach zdecydowaną przewagę militarną.
13.Zabrakło konkretnej militarnej pomocy ze strony zachodnich mocarstw - wszystko skończyło się na obietnicach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz